Boldogságunk legnagyobb ellensége: az önbizalomhiány

Ördögi körök

Az önbizalomhiány az élet minden területére kihathat, hiszen megakadályoz bennünket abban, hogy céljainkat elérjük, sőt lehet, hogy odáig sem jutunk el, hogy rájöjjünk, mi is a célunk. Mások által kihasználhatóvá, befolyásolhatóvá válhatunk, így egyszerűen elveszíthetjük a kontrollt a saját életünk felett. Sodródni kezdünk, majd folyton mások elvárásainak igyekszünk kényszeresen megfelelni. Ez pedig egy ördögi kört alakít ki. Akinek nincs önbizalma, az úgy gondolkodik önmagáról, hogy „én nem vagyok elég jó”, „nem vagyok érdemes a sikerre, boldogságra”, „nem vagyok méltó arra, hogy elfogadjanak önmagamért”. Mivel tudat alatt ez a program fut benne, előbb-utóbb meg is teremti magának azokat a helyzeteket, amiben mindezt az elutasítást, szeretetlenséget, méltatlanságot újra és újra megéli. Amikor ez bekövetkezik, azt visszaigazolásként, megerősítésként éli meg: hogy ő valóban nem elég jó, ez pedig még jobban csökkenti az önmagába vetett hitét, és újabb kör kezdődik… Önbizalom hiányában ilyen ördögi köröket működtethetünk a karrierünk, a párkapcsolatunk, a pénzteremtés, a társas kapcsolataink terén. Nyilván mindenki azon a területen, ahol az önbizalom kialakulása gyerekkorában sérült.

Önbizalom és ősbizalom

Az önbizalom gyerekkorban, az ősbizalom megtapasztalásával alakul ki. Az ember újszülöttként még önellátásra képtelen. Életben maradása gondozóitól függ. Az ősbizalom az, amikor a csecsemő megtapasztalja, hogy gondozzák, szeretik, figyelik és kielégítik igényeit, vagyis bízhat abban, hogy az „élet megtartja”, hogy van helye ebben a világban. Nem csak a fizikumunk, de a személyiségünk is úgy fejlődik ki, hogy abból következtetünk arra, milyenek vagyunk, hogy anyánk, apánk, a hozzánk legközelebb állók hogyan viselkednek velünk. Ha sokszor dicsérnek, ölelnek minket, és ha hibázunk, nem szeretetmegvonással büntetnek minket, akkor azt fogjuk gondolni magunkról, hogy mi szeretetre méltók, értékesek, okosak, szépek, ügyesek stb. vagyunk. Más szóval, ha a világ bízik bennünk, mert minket arra érdemesnek tart, akkor mi is bízni fogunk magunkban.  

Miért küzd olyan sok ember manapság önbizalomhiánnyal?

Az okot a gyerekkorban, a családi háttérben fogjuk megtalálni. Aki önbizalomhiánnyal küzd, az gyerekkorban az ősbizalmat nem, vagy nem olyan mértékben tapasztalta meg, ahogyan arra az egészséges önbizalma kialakulásához szüksége lett volna.  A családnak elsődleges szerepe van egy fejlődő lélek önbizalmának kialakításában. Nem pusztán a család létének, hanem a családi kapcsolatok minőségének. Elvált szülők gyermekének is lehet  egészségesebb önbizalma, ha a szülők a válás ellenére „jól” figyeltek a gyerekeikre, mint a házasságban élő szülők gyermekének, ha az a házasság rideg, megromlott, esetleg társas magány, amiben a szülők annyira a saját nyomorukkal vannak elfoglalva, hogy a gyereket elhanyagolják. Külön ki kell emelnem még egy dolgot, ami alapvető fontosságú az ősbizalom, és így az önbizalom kialakulása szempontjából, ez pedig az érintés! Még mindig nem vagyunk elég tudatosak e téren, annak ellenére, hogy az érintés fontosságát a különféle tudományok már számtalanszor leírták. Minden kliensemnél, ahol önbizalom problémán dolgoztunk, mindig kellett az érintés blokkjaival is dolgozni. Ha egy gyereket csak akkor érint a szülője, ha büntetésből megveri, vagy egyáltalán nem érintik meg őt bátorítás, babusgatás, szeretgetés céljából, akkor mitől legyen önbizalma?

Hogyan tud a kineziológia segíteni?

Kineziológiai oldás során feltárjuk, hogy milyen események, érzelmi traumák, családi minták, vagy hitrendszerek okozták az önbizalomhiányt. A tudatosítás mellett érzelmi stresszoldással a fájó emlékekből „kioltjuk” a negatív érzelmi töltetet, így a kliens objektívabban, fájdalommentesen tud a vele történtekre ránézni. Ez rengeteg plusz energiát szabadít fel a kliensben, erőre kap, megnyugszik, a test öngyógyító folyamatai beindulnak, és olyan állapotba kerül, amiben képes lesz a jövőjére vonatkozóan új döntéseket hozni. A folyamat során nem csak a kliens önismerete, de önelfogadása, és így önbecsülése, önbizalma is nő. Képessé válik arra, hogy kezébe vegye élete irányítását.  

Milyen módszerekkel lehet növelni az önbizalmat?

Vannak gyakorlatok, amiket magunk is végezhetünk, például saját magunk megdicsérése, megjutalmazása, vállon veregetése a napi apró sikerekért, eredményekért, olyan hobbi elkezdése, amiben sikerélményünk van stb. Azonban ezek a módszerek csak akkor működnek, ha már rendelkezünk egy bizonyos fokú önismerettel, tudatossággal, hogy egyáltalán fel tudjuk ismerni, ha eredményt érünk el, el tudjuk dönteni, milyen hobbit szeretnénk választani. Ezért is fontos, hogy önbizalom problémával mindenképpen szakemberhez forduljon – pszichológushoz, coach-hoz, kineziológushoz –, mert érdemi változást, javulást, gyógyulást csak így lehet elérni.